صحيفة عبد الكريم الخابوري الاسبوعيه
نر حب بجميع الزوار الكرام ونر جو منكم التسجيل

صحيفة عبد الكريم الخابوري الاسبوعيه

مجلة دوار 12 الاسبوعيه
 
الرئيسيةالبوابةالتسجيلدخول

شاطر | 
 

 kyç gjithëpërfshirës kombëtar referimi sfidat

اذهب الى الأسفل 
كاتب الموضوعرسالة
جعفر الخابوري
المراقب العام
المراقب العام
avatar

عدد المساهمات : 3403
تاريخ التسجيل : 16/02/2010
العمر : 48

مُساهمةموضوع: kyç gjithëpërfshirës kombëtar referimi sfidat    السبت نوفمبر 27, 2010 6:27 am

kyç gjithëpërfshirës kombëtar referimi sfidat14 / 7 / 2005Përfundoi një epokë dhe epoka e filloi, Arafat e majta në të formës së prerë vendin ku ai pushon, dhe Abu Mazen erdhi për të pasuar atë.

Shumë e panë në këtë fazë të re, ku ata ishin konsideruar të Jaser Arafat një pengesë për zgjidhje politike.

Dhe unë gëzohem për ardhjen e shumë të z. Abu Mazen, i cili ka shpallur se ai ishte kryeministër nën vonë Jaser Arafat vazhdon të shpallë refuzimin e tij të militarizimit të intifada, dhe mendonin se gjatë negociatave ose diplomacia vetëm si ai mendon se është mënyra më efektive për të tërhequr të humbur e të drejtës palestinez!.Dhe mbi këtë bindje, z. Abu Mazen dhe këmbëngulje, dhe që ka takuar e dialogut Kairo në mars të këtij viti, dhe njoftoi takim angazhimin e tyre për armëpushimin e kushtëzuar, për të lejuar për "mundësi të humbur" të imagjinuara si nga disa prej z. Abu Mazen ndoshta është provuar për të arritur diçka në terren.Dhe takimit të tij me Bush në Uashington në ditën e njëzet e gjashtë të majit, dhe takimit të tij me Sharon në Jeruzalem në ateist dhe njëzet e qershor, shkoi në Abu Mazen mbajtjen Balsrab, nuk arrijnë minimumin e të drejtave të palestinezëve, por mori një qortim dhe i sëmurë diplomacisë Fitness (dhe guxim) e Sharon, i cili dy akuzat e braktisje të Autoritetit Palestinez, duke u bërë thirrje atyre masave të rrepta të sigurisë me grupet e rezistencës, pavarësisht qetë të një partie (e palestinezëve).Këtë në mënyrë të sikletosur z. Abu Mazen, dhe të zbuluar të vërtetën që nuk kanë nevojë për dëshmi, se problemi qëndron në profesion sionist dhe jo në rezistencën ose mungesa e një partner palestinez politike si ata pretendojnë që ushtrojnë Sadith mbi popullin palestinez për ta detyruar atë që të bie në gjunjë dhe të pranojë të gjitha të hedhura të iniciativave gjestet e tij politik (të sigurisë).Është arritur nga Abu Mazen i ri, është bërë nga Jaser Arafat e vjetër. Asgjë thelbësore për këmbënguljen dhe streset Sharon dhe terrorizmit ushtarake të tij të vazhdueshme, palestinezët kanë rezistuar ose tentuar armëpushim apo armëpushim, sepse agjendën e Sharon dhe një projekt politik kërkon të arrijë solo në sytë e njerëzve.Një realitet i ri ..

Të ballafaquar me këtë realitet, i cili ishte evakuuar mirazh i premtimeve politike, e cila është ndërtuar nga z. Ssayasth Abu Mazen dhe pritjet, qëndron palestinez njerëzit sot, në prag të një fazë kritike që mbante të dhënat dhe zhvillimet seriozisht, disa prej tyre nga pushtimi, dhe të tjerët janë një çështje e brendshme palestineze që nuk e ka përmirësuar palestinezët që të merren me rritjen e kompleksitetit dhe përkeqësojnë situatën dhe të ardhmen e kauzës palestineze, dhe të dhënat e mëposhtme:Vendim për tërheqjen e pushtimit të Gazës dhe disa vendbanime në veri të Perëndimit:

Ky vendim është rezultat i rezistencës dhe i bekuar Intifada Al-Aksa, dhe jo rezultat i një marrëveshjeje politike. Një fitore palestinez që dallim. Që e bëri qeveria e Sharon është duke punuar shumë për hale kjo fitore e përmbajtjen e saj, dhe kthyer atë në një burg të madh, përfshirë këtu edhe qytetet e mëdha një dendësi të lartë të popullsisë, në shkëmbim për aneksimin e blloqeve zgjidhje të mëdha në perëndim dhe shumica e territorit të Jeruzalemit, të njësisë pushtuar, duke e lënë kështu palestinezëve të mbajnë përgjegjësinë për menaxhimin e çështjeve të jetës së tyre, pasi që lënë ata në kantone të izoluara, dhe në vendin grabitur të burimeve të saj dhe ujërat e saj, pushtimi ka shkatërruar infrastrukturën e saj, dhe mbajti nën sovranitetin e saj, sigurimi i kufijve, dhe që zgjidhja afat-gjatë të përkohshme mund të zhvillohen më vonë për të marrë statusin e një shteti pa përbërës të vërtetë.Wall aparteidit:

Kjo u bë e qartë sot se muri është në fazë të avancuar, si gur qoshe në perceptimin e Sharon për të ardhmen e çështjen palestineze.

Muri i konfiskon më shumë se 50% të territorit të Bregut Perëndimor, e cila është e karakterizuar pjellorisë dhe bollëk të ujit, të bllokuar në mes të mureve të banorëve më të Bregut Perëndimor.

Leje për tërheqjen nga Rripi i Gazës, përveç për të ilustruar ëndërr e fundit në mur për të arritur Sharon duke izoluar palestinezët në pjesën e poshtme të tokës dhe duke ruajtur "pastërtinë" e judaizmit dhe të shtetit çifut për të hequr qafe problemin demografike që fanitet udhëheqësit e pushtimit dhe të ardhmen e shtetit.Sa për Jeruzalemin, kohën e qeverisë izraelite që rruga të pengesës ndarjes në Jeruzalem do të përfundojë në një periudhë maksimale e parë të shtatorit, në të cilën një referencë të drejtpërdrejtë në marrëdhëniet midis tërheqjes nga Gaza dhe natyra e murit dhe qëllime, si do të përdorte preokupimi pushtimit të botës dhe mediave të tërhiqet nga Rripi i Gazës për të përfunduar aneksimin e më të madhe të territorit Jeruzalem, dhe izolimin e rreth 125 mijë banorë palestinez e Jeruzalemit, nga qyteti i tyre për t'u bërë pjesën e jashtme të murit që i përkasin demografinë të Bregut Perëndimor. Me fjalë të tjera, Judaizing qytetin e Jeruzalemit, në qoftë se ne e dimë se palestinezët, sipas disa vlerësimeve, të bëjë deri 280 nga mijë e 800 mijë njerëz jetojnë në qytet që është 35%, prezenca palestineze pas shkarkimin e 125 mijë e jashtme të murit do të bëhet% 20 afërsisht, dhe pjesa tjetër (80%) hebrenjtë.

Qëllimi është që të Judaizing qytetin e Jeruzalemit, dhe vendosja e një realiteti të vështirë që të ketë negociata politike, mund të ndodhin në të ardhmen.refugjatëve palestinezë:

Refugjatët janë në Liban për të presionit të tërthortë mund të hapë rrugën për rivendosje, Rezoluta 1559 është lëshuar me mbështetjen e SHBA kërkesat franceze për të çarmatosur milicitë dhe kampet libanez ndërkohë që bëri thirrje për zgjidhjen për të siguruar kufijtë e njësisë zionist!.

Ajo rrit në fjalë, pozita e autoritetit palestinez, Mahmud Abaz gjatë vizitës së tij në Bejrut, ku referohet vetëm që çështja e armëve përsëri në duart e refugjatëve në Liban është një çështje e libanez të brendshme, duke iu referuar mungesës së opozitës për tekstin e rezolutës 1559 të vështirë se sa çështja e refugjatëve në Liban.

Ky është përveç palestinez papritur Autoriteti Abaz Kryetari Mahmud, refugjatëve palestinezë dhe vendet arabe në dhjetë të këtij muaji, kur një student (ose nuk mendjen) natyralizimin e refugjatëve palestinezë në vendet e tyre të qëndrimit në vendet arabe, duke besuar se një kërkesë e tillë nuk e mohon të drejtën e kthimit! (Gazeta, "deklarata" Emiratet e Bashkuara Arabe, 10/72005).Korrupsioni i Autoritetit Palestinez, dhe mungesa e referimit:

Sherbesa e Autoritetit Palestinez një gjendje të kaosit dhe korrupsioni në një farë mase të përdorë armë në mosmarrëveshjen mbi kompetencat dhe privilegjet .. Dhe të bëhet një situatë të jetesës dhe të sigurisë në Bregun Perëndimor dhe Gaza është për të ardhur keq si dominuar nga familja apo klani apo partie ..

Dhe interpretimin e këtij fenomeni është për shkak të dy faktorëve kryesorë:

I: profesion, i cili shtrihet në shënjestër institucionet dhe jetën e shkatërruar civile, dhe rrethoi qytetet dhe fshatrat, si ndëshkim për popullin palestinez dhe të ushtrojë presion mbi fuqinë për të qëndruar në fytyrë e rezistencës.

Grupi i II: me një ngjyrë thekson në pushtetin politik është ndërtuar në uljen e Organizatës Çlirimtare të Palestinës dhe referencë publike kombëtare për palestinezët në shtëpi dhe jashtë vendit për të mirën e monopolit të vendimit politik në territoret palestineze, e cila zvogëloi me imunitetin e pushtetit politik për të detyruar sulmin amerikan të mbështetur Zionist .. Dhe jep mbi atë që është nga dobësia dhe paaftësia për t'i bërë ballë politike, dhe dështimin e saj për të mbrojtur sigurinë e qytetarit, si dhe dështimi për të arritur stabilitetin ekonomik dhe zhvillimin social.Faza e Kërkesat ..

Popullit palestinez qëndrojnë në pragun e një faze të re në historinë e luftën e tij me armikun sionist, e karakterizuar nga:

- Për shkak të bllokimit politik se administrata e SHBA dëshiron vetëm që të hap Sharon përfunduar tërheqjen nga Gaza, Bashkimi Evropian nuk është në gjendje për të ndikuar në aktor, dhe njerëzit që jetojnë në rrethana të vështira nën rrethim të vazhdueshëm dhe korrupsionin e pushtetit.

- Dy-rruga lëvizjes aktive zionist:

I: një nivel politik duke e mbajtur paragjykim të jashtme dhe kufijtë e mbështetjes amerikane në mbështetje të projektit Sharon për ndarje të njëanshme.

Trendi i dytë: fakte industrisë në terren dhe të përdorni kohën që duhet të bëhet kujdes në çështjet publike dhe problemet e tjera ndërkombëtare, dhe se përmbajtja e fjalëve të Sharon në mbledhje të kabinetit në dhjetë të këtij muaji për të diskutuar çështjen e murit ndarjes në Jeruzalem, kur ai u tha ministrave të tij: "Është shumë e rëndësishme për të përshpejtuar work për të përfunduar Çfarë duhet të përmirësohet. ka gjëra që ju mund të bëni sot nuk mund të bëhet nesër. "Këtu, shtrohet pyetja. Si mund të palestinezëve udhëheqjen e tyre politike .. Dhe për të ruajtur të arriturat e kombëtare dhe më pas fytyra e planit Sharon për të hanë aneksimin e më të Bregut Perëndimor dhe Jeruzalemit, pas largimit të palestinezëve të bllokuar në lindje të të murit në ishuj të izoluar?.Ky fakt kërkon imunitet dhe palestinez rezistencën e brendshme reflektuar domosdoshmërisht në fushën e unitetit kombëtar dhe unitetin e situatës politike, nuk ka dyshim se një status të tillë nuk është e mjaftueshme ku koordinimi dhe do të takohet me udhëheqjen këtu apo atje në rëndësinë e që, për shkak se objektivi këtu njerëzit dhe shkaku i saj në shtëpi dhe jashtë vendit.

Ajo kërkon hulumtim në një mekanizëm të qartë që sjell së bashku dhe për të përmbushur palestinez-të gjitha brenda Bregun Perëndimor dhe Gaza dhe diasporës, dhe kjo është ajo që mund t'i referohen Deklaratës së Kajros, pas një takimi të fraksioneve palestineze, të gjitha nën kujdesin e Egjiptit në mars të vitit duhet të formojnë një komitet në nivelin e Sekretarëve të Përgjithshëm për të diskutuar se si të ndërtojnë dhe të zhvillojnë të organizatës PLO si një referencë dhe përfaqësojnë Lidhjes Kombëtare dhe brenda diaspora palestinez.Ky ishte një burim i shpresës për shumë palestinezëve. Por me ritmin e ngadalshëm të zbatimit, në veçanti nga Fateh / PA kundërt një atmosferë të dyshimit në të tjerët përforcuar shtyjë Abu Mazen për zgjedhjen e Këshillit Legjislativ për një periudhë të pacaktuar, dhe pastaj të bëjnë thirrje për një qeveri të unitetit dhe një mision kombëtar për të treguar efektin e tërheqjes sioniste nga Gaza, ka pasur qëllim që të shmangej çdo kërkesë ( referencë kombëtare të popullit palestinez) dhe për të hyrë në detajet e rëndësisë së tij mund të shtrembërojnë rrugën e dëshiruar. Dhe këtu qëndron rreziku, ku ata janë të vendosur interesat e shqetësim fraksioniste ose partiake ngushtë kombëtar dhe unitetin e popullit palestinez dhe pozitën e saj politike, e cila duhet të marrë përparësi mbi çdo interes tjetër është bast në qëllimet e mira e Sharon dhe Bush premtimet mashtruese.Kusht paraprak të tjera de facto është që të rrinë në krahët e rezistencës, si një opsion strategjik, megjithatë, palestinezët, dhe jo që të braktisin atë në asnjë rrethanë, për shkak se ajo është një gjemb në një pozicion për të mbrojtur ekzistencën e popullit palestinez, dhe vendosjen e realitetin e pushtuesit sionist, pavarësisht nga gjatësia dhe lartësia e murit, dhe e shtyu atë për tërheqje të mëtejshme Fbalmquaomp tjera ka edhe "autoritet" u kthye mijëra palestinezë në Palestinë, dhe rezistenca e pranoi për amerikanët dhe botën kundër popullit palestinez në shtet, dhe rezistenca e mendimit Sharon (vendbanim Abu) vendbanime të demoluar në Gaza dhe veriore West Bank dhe të tërheqë pas murit, dhe rezistenca mund të arrihet më shumë, sidomos nëse palestinez u takua në Fjalën e Përbashkët Sarham dhe një kornizë gjithëpërfshirëse.

الرجوع الى أعلى الصفحة اذهب الى الأسفل
http://mzmzmz.nforum.biz
 
kyç gjithëpërfshirës kombëtar referimi sfidat
الرجوع الى أعلى الصفحة 
صفحة 1 من اصل 1

صلاحيات هذا المنتدى:لاتستطيع الرد على المواضيع في هذا المنتدى
صحيفة عبد الكريم الخابوري الاسبوعيه :: مجلة الخابوري-
انتقل الى: